Průhledy 2003 (č. 5-6) čtete na adrese http://pruhledy.unas.czUpravit stránku pro tisk
Hlavní strana
Předplatné
Návštěvní kniha
stránky o.s. Arte Natura

PRŮHLEDY
2003 (č. 5-6)

Titulní strana
Obsah čísla
Úvodník
Autoři časopisu

Jak se stát
autorem


Udělte známku
tomuto článku:
1  2  3  4  5
(1-nejlepší,
(5-nejhorší)

Současná známka: 2.84
Počet hlasujících: 414
Počet zobrazení
tohoto článku: 835
Předchozí článek
Obsah čísla
Následující článek
Průhled Libora Velana
Vítejte Dobro došli Vítajte Welcome Toš vitajte Herzlich willkommen Bienvenue Vítejte


Vážený čtenáři,

je to možná k neuvěření, ale od chvíle, kdy jsme se nad Průhledy naposledy setkali, opět přešel celý rok. Také letos Průhledy vychází jedinkrát (dvojčíslem 5-6) jako Průhledy 2003.

Na rozdíl od loňského ročníku toto číslo vychází pouze v elektronické podobě, což má vedle všech nevýhod také několik důležitých výhod: všechny články jsou zdarma přístupné všem zájemcům (pokud se připojí k internetu), časopis (alespoň některé fotografie a ilustrace) jsme mohli vyvést v barvách světa okolo nás, rozsah dvojčísla nebyl v podstatě omezen a ještě ušetříme papír, peníze za tisk a související náklady. Ušetřené finanční prostředky věnuje vydavatel časopisu, občanské sdružení Arte Natura, na záchranu starého jedlobukového lesa v Bílých Karpatech. Podrobnosti k této veřejné sbírce naleznete na www.zachranles.cz.

Nahlédněme společně alespoň několik článků již na tomto místě. V tématu čísla, které je tentokrát věnováno dopravě, rozebíráme současnou pozici veřejné i individuální dopravy osob v Evropské unii i v České republice i její (negativní) vlivy na životní prostředí. Společensky efektivní dopravní systém, který by byl šetrný k životnímu prostředí, zatím není k vidění, ale kde a proč se nyní nacházíme a jak by mohla doprava u nás vypadat v budoucnu - to jsou odpovědi, které je také možné v sérii článků o dopravě nalézt. Nebyli jsme limitováni prostorem, takže některé články nabízí poměrně podrobnou analýzu těchto otázek.

Zajímavé rady, jak jednoduše ušetřit vlastní kapsu a přitom ještě pomoci životnímu prostředí, ale i řadu informací o obnovitelných zdrojích energie a jejich využití v našich domácnostech nám v rozhovoru prozradila ekoložka a ekonomka Eliška Kotíková. V kulturní příloze Průhledno pak najdete ukázky a recenze z několika zajímavých knih.

V rubrice Prameny můžete shlédnout ukázky fotografií i textů z právě vydané jedinečné knihy Rok ve Vlčnově 1945-46 známého etnografa a spolupracovníka Průhledů Josefa Beneše. Hlavní přínos této publikace tkví v souhrnném zachycení tradičního života na venkově Slovácka v první polovině 20. století. Tento svět totiž začal mizet těsně poté, co jej Josef Beneš společně s fotografem Františkem Tomíškem prozíravě uložili na políčka filmových negativů. Tak široce se tradiční život na venkově moravského Slovácka nepovedlo zachytit nikomu jinému.

Dnes z něj můžeme spatřit jenom skromné praménky v muzeích a archivech nebo při několika stále živých lidových tradicích, které se na některých slováckých vesnicích uchovaly dodnes. Třeba zrovna ve Vlčnově můžete vidět tradiční jízdu králů a vinohrady s památkově chráněnými vinnými búdami, které dnešní vinaři využívají stejně, jako před půlstoletím.

Z lidových zvyků a tradičního života vesnické pospolitosti nám zůstaly možná už jen praménky - ale jaké jsou naše vlastní prameny, to bychom měli zkoumat a poznávat docela určitě! Více k tomuto tématu přináší zamyšlení o přírodě a lidech zevnitř v článku Zápisník hledajícího ekologa. Třeba Vám před vánocemi přijde toto filosofické téma vhod.

Věřím, že si z naší letošní nabídky vybere každý čtenář. Těšíme se na Vaše ohlasy k tomuto číslu a doufáme, že si opět najdete cestu na webové stránky časopisu Průhledy, kde plánujeme i v příštím roce průběžně publikovat nové články v rubrice Průhledy Online.

Za autory tohoto čísla i o.s. Arte Natura Vám přeju pokojné prožití letošních vánoc takových, jaké mají být a všechno dobré v roce 2004. A nezapomínejme na přírodu, přátelé!

Za redakci s úctou Petr V. Pavelčík

Nahoru |
Na obsah čísla
Design ©2003 Y.V.E. ©2001-2003 Arte Natura, sdružení pro harmonické soužití člověka s přírodou