Průhledy 2003 (č. 5-6) čtete na adrese http://pruhledy.unas.czUpravit stránku pro tisk
Hlavní strana
Předplatné
Návštěvní kniha
stránky o.s. Arte Natura

PRŮHLEDY
2003 (č. 5-6)

Titulní strana
Obsah čísla
Úvodník
Autoři časopisu

Jak se stát
autorem


Udělte známku
tomuto článku:
1  2  3  4  5
(1-nejlepší,
(5-nejhorší)

Současná známka: 2.79
Počet hlasujících: 877
Počet zobrazení
tohoto článku: 3234
Předchozí článek
O. Páleníček – učitel, grafik, tiskař a ilustrátor
Následující článek
Podzim na Slovácku
Průhledno – kulturní příloha časopisu Průhledy


Návštěva téměř zaniklého světa

Petr V. PAVELČÍK

Přebal knihy Rok ve Vlčnově 1945-46Unikátní kniha, která dokumentuje život na slovácké vesnici v polovině 40. let 20. století, se jmenuje Rok ve Vlčnově 1945-46 a vyšla koncem října 2003 péčí Společnosti Jízdy králů ve Vlčnově. Publikace uznávaného etnografa a muzeologa Josefa Beneše, doplněná fotografiemi Františka Tomíška (autorem scénáře všech fotografií byl ovšem sám Beneš) je nyní k dispozici nejen badatelům a historikům, ale i široké veřejnosti. Dílo dlouho leželo v autorově archivu z ideologických důvodů, po roce 1990 pro nákladný projekt nebylo možné získat nakladatele. Vydání se až letos ujalo občanské sdružení Společnost Jízdy králů, které ve Vlčnově pečuje o lidové tradice.

Kolekce 160ti černobílých fotografií v knize podává ucelený obraz života našich předků. Zasvěcené i vtipné povídání autora k průběhu jednotlivých ročních období stejně jako výstižné popisky fotografií navíc propojují obrazovou a textovou část publikace natolik zdařile, že kniha umožňuje i čtenářům neznalým místních poměrů ponořit se do zaniklého světa, o kterém většina z nás slyšela jen v útržcích z vyprávění rodičů nebo prarodičů.

O přínosu knihy svědčí také to, že byla jako významné dílo nehmotného dědictví ČR zařazena do nejnovějšího projektu UNESCO Paměť světa. Jeden z kmotrů knihy, tajemník Ministerstva kultury ČR pro záležitosti UNESCO Michal Beneš, ji na slavnostním křtu dokonce označil za Bibli tradic. Možná je toto přirovnání nadnesené, ale faktem je, že tak komplexně jako v této publikaci není tradiční život na venkově nikde jinde zachycen. A může nás těšit, že některé z tradic nebo zvyků, popsaných jako ohrožené civilizačním pokrokem už v Benešově knize, se místy udržely dodnes, nebo se začínají i obnovovat. Přijeďte se o tom na Slovácko někdy přesvědčit, nebo nahlédněte do Roku ve Vlčnově 1945-46.


Doporučená cena knihy je 300 Kč a je ji možné koupit v KSK Vlčnov, Městském informačním centru a v knihkupectví Portál v Uherském Hradišti a v knihkupectví ACADEMIA v Praze na Václavském náměstí. Společnost Jízdy králů ji také na požádání zájemcům zašle na dobírku. Další informace naleznete také na www.jizdakralu.cz v sekci Společnost Jízdy králů.
Nahoru |
Na obsah čísla
Design ©2003 Y.V.E. ©2001-2003 Arte Natura, sdružení pro harmonické soužití člověka s přírodou