Průhledy 2003 (č. 5-6) čtete na adrese http://pruhledy.unas.czUpravit stránku pro tisk
Hlavní strana
Předplatné
Návštěvní kniha
stránky o.s. Arte Natura

PRŮHLEDY
2003 (č. 5-6)

Titulní strana
Obsah čísla
Úvodník
Autoři časopisu

Jak se stát
autorem


Udělte známku
tomuto článku:
1  2  3  4  5
(1-nejlepší,
(5-nejhorší)

Současná známka: 2.90
Počet hlasujících: 361
Počet zobrazení
tohoto článku: 1236
Předchozí článek
Rozhovor: Ohleduplnost vůči životnímu prostředí může šetřit čas i peníze
Následující článek
Co nám dávají včely
Příroda a my


Krásy podzimní přírody

Text Petr V. PAVELČÍK
Foto Petr K. PAVELČÍK

Podzimní počasí mi každý rok dokáže připravit nejedno překvapení. Stejně jako příroda. Hlavní motivy - chladná rána, mlhy, déšť a studená šeď na obloze - se opakují, barvu přináší drobné výchylky od tohoto zaběhaného pořádku. Podzim potom vedle krátícího se dne přináší doteky nadcházející zimy, s náhlými sprškami sněhu, ale také léta, se svítícím slunkem a azurově modrým nebem.

Takový závan léta přišel letos v polovině října - ideální příležitost k nahlédnutí jak se příroda chystá k odpočinku. Lesy zářící různými barvami, poslední květiny na loukách, mouchy, pavouci i další bytůstky, které vychutnávají poslední teplé dny. Listí šustí pod nohama... letos ještě navíc ke krásnému počasí bylo neobvykle teplo, což mi umožnilo ležet v suchém listí jako v peřině a vychutnávat si svačinku u bublajícího pramínku vedle kapličky se slunkem v zádech, bez šály a zkřehlých prstů.

Barvy podzimu se dají zažít jenom jednou za rok - možná proto jsou pokaždé tak krásné, zážitek, který neomrzí. Jak by také mohl, když příroda, mocná čarodějka, i nám lidem vdechuje život? Kdyby omrzel, kdybychom si ani jednou za čas nenašli chvilku k pozorování a vychutnávání její krásy, bylo by s námi doopravdy zle. Kdo se alespoň občas věnuje procházkám nebo toulání přírodou, čas tím zdánlivě ztracený se mu mnohokrát vrátí. Odrazem krásy přírody v mysli, dobrou náladou. I když snad zrovna venku prší.

(psáno na podzim 2000, pod Vršateckým bradlem v Bílých Karpatech)

TIP: Pro případ, že by opravdu pršelo (i když právě tenkrát je příroda docela jiná a možná ještě krásnější a tajemnější než jindy), tak si můžeme vzít kousek přírody s sebou domů. Zachránit do tepla rozkvetlé kytky z venkovního záhonu nebo "celoroční" sušená kytička bývá nejčastějším dotykem přírody doma. Ale třeba i opadaných listů, větviček, žaludů a dalších hojných plodů bývá všude na podzim dost. Krásně vypadá také kus břečťanu nebo psího vína, který když už rostl kam neměl, byl jemně odejmut z venkovní zdi a ocitl se spolu s bylinkami zavěšený u stropu síně.

Nahoru |
Na obsah čísla
Design ©2003 Y.V.E. ©2001-2003 Arte Natura, sdružení pro harmonické soužití člověka s přírodou